صفحه اصلى معرفى نتايج مسابقات
بازيهاى پارالمپيك مسابقات جهانى بازيهاى آسيائى تورنمنت هاى بين المللى
پزشكى و علوم ورزشى آموزش و تحقيقات اخبار پارالمپيك در رسانه ها تغذيه گالرى عكس و فيلم تقويم ورزشى لينك سايتهاى مرتبط تماس با ما نظرسنجى
 
   كميته ملى پارالمپيك -> معرفى -> فدراسيونهاى تحت پوشش
 فدراسيون ورزشهاى جانبازان و معلولين    [ 1387-04-23 ]
    فدراسيون ورزشهاى جانبازان و معلولين تا پيش از انقلاب اسلامى ، به صورت كميته اى غيرفعال زيرنظر فدراسيون پزشكى بوده و فعاليت اين كميته صرفاً به شركت مسوولين آن در گردهمايى هاى بين المللى محدود مى شد و هيچگونه فعاليت عملى در بين افراد معلول انجام نمى داد . پس از انقلاب شكوهمند اسلامى ، در اواخر سال 1358 فدراسيون ورزشهاى معلولين تاسيس گرديد.
اولين فعاليت اين فدراسيون تازه تاسيس ، اعزام يك گروه به مسابقات المپيك افراد معلول در هلند بود كه در تابستان سا ل 1359 صورت گرفت كه هدف از اين اعزام كسب تجارب فنى و تهيه منابع و قوانين و مقررات و شركت در اجلاس ورزش معلولين جهت شناساندن ج.ا.ايران در فدراسيون بين المللى معلولين بود . پس از بازگشت گروه اعزامى از مسابقات المپيك هلند ، اولين دوره كلاس مربيگرى ورزشهاى معلولين درچند رشته در همان سال برگزار شد.
مربيان پس از آموزشهاى لازم به استانهاى خود مراجعت و نسبت به تشكيل تيمهاى ورزشى اقدام نمودند كه اولين مسابقات افراد معلول در رشته هاى دووميدانى ، پينگ پنگ ، شطرنج ، بسكتبال با ويلچر ، واليبال نشسته و شنا در تهران در شهريورماه 1359 برگزار شد، كه نابينايان فقط در رشته شطرنج شركت داشتند.
استقبال افراد معلول از فعاليتهاى ورزشى و شركت در مسابقات بقدرى بود كه مسئولين را واداشت تا اقدام بيشترى در اين زمينه انجام دهند.با آغاز جنگ تحميلى در سال 1359 و نيل بخشى از رزمندگان به فيض جانبازى روز به روز به آمار ورزشكاران اين رشته افزوده مى شد كه اين نقطه عطفى در تاريخ فدراسيون محسوب مى گردد. درارديبهشت سال 1360 اولين تيم ورزشى افراد جانباز و معلول كشور در رشته بسكتبال با ويلچر به كشور يوگسلاوى اعزام گرديد. تغيير رياست فدراسيون و تشكيل كلاسهاى متعدد مربيگرى و داورى و برگزارى اولين مسابقات قهرمانى كشور در زمينه هاى مختلف ورزشى از جمله فعاليتهاى سال 1360 محسوب مى گردد. از تحولات ديگر در اين سال تغيير نام فدراسيون به فدراسيون ورزشهاى جانبازان و معلولين بود.

دركل سال 1360 نقطه اوج اوليه فعاليت ورزشى معلولين در بعد از انقلاب اسلامى محسوب مى شود.در سال 1361 اولين كاروان ورزشى جانبازان و معلولين در قالب تيم تيراندازى به مسابقات جهانى استوك مندويل كه در كشور انگلستان برگزار مى گرديد، اعزام شد. در اين دوره از بازيها به دليل افشاء گرى هاى كاروان اعزامى در مورد جنايات رژيم صهيونيستى اسرائيل و آمريكا از شركت آنان در رقابتها جلوگيرى بعمل آمد.

درسال 1363 تيم ملى جانبازان و معلولين جمهورى اسلامى در رشته دو و ميدانى با توجه به يك سال تحريم در مسابقات استوك مندويل با شركت در مسابقات جهانى صاحب مدالهاى طلا و نقره و برنز شد و همچنين حضور اولين بار تيم واليبال نشسته كشورمان در مسابقات جهانى واليبال نشسته نروژ و كسب مقام قهرمانى جهان باعث جذب هزاران جانباز و معلول گرديد . يك سال بعد ، اولين جشنواره فرهنگى ورزشى جانبازان و معلولين با شركت 5000 ورزشكار در چند رشته ورزشى جانبازان و معلولين با حضور رهبر معظم انفلاب اسلامى حضرت آيت الله خامنه اى ( كه مقام رياست جمهورى را بر عهده داشتند) برگزار شد كه سخنان گهربار ايشان توسعه و گسترش ورزش معلولين را باعث گرديد. اولين حضور گسترده تيمهاى ورزشى افراد جانباز و معلول كشورمان در بازيهاى پارالمپيك سئول (پس از تحريم دو المپيك آمريكا و شوروى سابق) با حضورموفق تيمهاى مختلف ورزشى مخصوصا واليبال نشسته و دووميدانى همراه بود كه ضمن استحكام تشكيلات ورزشهاى معلولين دربين جهانيان ، فعاليت ورزش در اين رشته ها گسترش بيشترى يافت .

درسال 1368 با همگام شدن فعاليت بنياد جانبازان با فدراسيون ، ورزش جانبازان و معلولين سير صعودى گرفته و باعث فعاليت رو به رشد ورزش اين قشر گرديد. از سال 68 تا 79 فعاليت فدراسيون با برنامه هاى مدون و برگزارى جشنواره هاى فرهنگى – ورزشى كه بعضاً توسط مسئولين عالى رتبه كشور از جمله حضرت آيت الله خامنه اى و جناب آقاى هاشمى رفسنجانى افتتاح مى گرديد دگرگونى خاصى يافت و شركت موفق در سه پارالمپيك بارسلون – آتلانتا و سيدنى توانست جايگاه مناسبى در ورزش جانبازان و معلولين كشورمان و جهانيان كسب نمايد.در سال 1379 دو رويداد مهم، مستقل شدن فدراسيون نابينايان و تشكيل كميته پارالمپيك از نقاط عطف ديگر تاريخ ورزش جانبازان و معلولين محسوب مى گردد .

در حال حاضر ورزش جانبازان و معلولين دربيش از 15 رشته ورزشى فعاليت مى نمايد كه در تمام استانها و بيشتر شهرستانها فعال مى باشد. در پايان اين بخش به مدالهاى كسب شده توسط ورزشكاران جانباز و معلول در چهار دوره مسابقات پارالمپيك اشاره مى گردد .
نسخه قابل چاپ  |  درخواست اطلاعات بيشتر
آرشيو عكس [1 عكس]
مطالب مهم
معافيت خدمت سربازي براي يک فرزند از قهرمانان پارالمپيک:بنا به اعلام معاونت توسعه ورزش قهرماني و حرفه اي وزارت ...
 
جديد
درگذشت همسر گرانقدر آقاي بهمن گلبارنژاد:با کمال تاسف مطلع شديم، همسر گرامي جناب آقاي بهمن گلبارنژاد ...
رئيس فدراسيون واليبال موفقيت تيم ملي واليبال نشسته بانوان و آقايان را تبريک گفت:رييس فدراسيون واليبال در پيامي قهرماني و نايب قهرماني ...


ند بولتينگ: جايگاه ورزش معلولان در ايران بسيار ارزشمند است:به گزارش پايگاه اطلاع رسانى وزارت ورزش و جوانان ، اين ...